Četba anglické literatury

Jak již jistě víte z informací ze začátku školního roku, součástí hodnocení je také četba jedné anglicky psané publikace. Úkolem každého z vás je vybrat si jedno dílo, přečíst si ho a poté vyplnit pracovní list, tzv. Book Report. Ten naleznete zde:
pdf

První stupeň stahuje tento dokument: pdf

Pokud vám soubor nejde stáhnout, klikněte na něj pravým tlačítkem a zvolte Uložit cíl jako.


Book Report si prosím po přečtení literatury vytiskněte a vyplňte jej. Poté jej odevzdejte svému vyučujícímu anglického jazyka.

Kde mám tu knížku sehnat?
Stačí zajít do kabinetu anglického jazyka, kde máme knihovnu. Vybere si každý, máme knihy lehké i složité a různožánrové. Na své si přijdou romantické duše i fanoušci sci-fi.

Do kdy mám tu knížku přečíst?
Naše knihovna není nejbohatší, a tak byste měli knihu přečíst, co nejdříve to půjde, abyste ji mohli poslat do dalšího kola svým spolužákům. Knihu si půjčte, až budete připraveni si ji přečíst, a vraťte ji ihned po přečtení. Zbytečně ji doma nezadržujte.

Proč vůbec máte číst anglickou knihu?
Není  to od nás žádná pomsta. Naopak. Nechceme po vás žádné eseje. Jde nám o to, abyste přišli více do styku s anglickým textem. V učebnici se setkáváte pouze s krátkými texty, které jsou navíc zaměřené na jednu část gramatiky a na jedno téma. Čtením pravé literatury si osvěžíte veškerou gramatiku, kterou znáte. Slovíčka, která máte v paměti, poznáte z jiného úhlu. Divili byste se, kde všude se dají ještě použít a také jak se dají použít. A některá slovíčka, která ještě neznáte, se naučíte nenásilnou formou – jen tím, že vás něčím zaujmou nebo se budou vícekrát opakovat v textu. Některé fráze se vám třeba vryjí do paměti natolik, že je použijete i v hodinách angličtiny, za což budeme jedině rádi. Nejlépe se nám pamatují ty věci, které nás zajímají, a tak si vybírejte ty knížky, které vás zajímají.

Už čtu knížku a vůbec jí nerozumím.
Nechceme po vás, abyste knížku překládali slovo po slovu. Čtení cizojazyčné knížky je spíš takové hádání. Neznámá slovíčka si zkoušejte domyslet. Jestli se budou v knize často opakovat a vás už opravdu bude zajímat, co to teda je, poraďte se se slovníkem. Pokud se vám zdá, že slovíčko je pro důležitost nebo pochopení textu nepodstatné, můžete jej přeskočit. A naopak. Pokud jste v důležité části textu a potřebujete znát každé slovo, opět vezměte do ruky slovník.
Ke snažšímu pochopení knížky může pomoci i to, že si nejdříve zjistíte, o čem knížka je v češtině, nebo zhlédnete film, jestliže máte to štěstí a někdo ji zfilmoval.
Samozřejmě se může stát, že vybraná kniha je pro vás moc velké sousto a s jednou stranou se trápíte čtvrt hodiny. Potom není problém knihu vyměnit za jinou, jednodušší.

Jak poznám, že čtu efektivně?
Přečtěte si následující tabulku. Abyste vaše čtení mohli považovat za úspěšné a přínosné, měla by pro vás platit zelená tabulka. Pokud se v nějakém bodě nacházíte v červené tabulce, je třeba se zamyslet nad sebou i nad výběrem knihy. Může pomoci změna přístupu nebo změna knížky.

 

čtení efektivní neefektivní
gramatika Znám většinu gramatiky a obratů. Neorientuju se v čase ani v tom, kdo co dělá.
obsah Přibližně vím, o čem kniha je. Vůbec nechápu, o čem kniha je.
rychlost Čtu automaticky, neztrácím moc čas přemýšlením nad slovíčky. Všem slovíčkům věnuji úplně stejnou pozornost.
pozornost Soustředím se jen na to důležité. To méně podstatné jen prolítnu nebo přeskočím. U každého odstavce trávím naprosto stejný čas.
neznámá slovíčka Neznámá slovíčka hádám nebo vynechávám. Hledám je jen, když se ztrácím. Jakmile vidím neznámé slovíčko, musím si ho najít ve slovníčku, jinak jsem nervózní.
vnímání textu Snažím se přemýšlet dopředu, o čem to asi bude dál. Přečtu odstavec, ale už nevím, o čem byl ten předchozí.
pozadí Něco z té knihy je mi blízké. Čtu knihu o něčem, čemu vůbec nerozumím.
motivace Čtení mě baví. Čtení mě nebaví.
přístup Myslím, že čtení mě něco naučí, nebo mě aspoň zabaví. Čtu jenom proto, že musím.
strategie Každý text čtu jinak. Záleží na tom, co se po mně chce. Znám jen jeden způsob čtení, všechno čtu stejně.

 

Čtenářská a informační gramotnost

Tato stránka je věnována žákům 8. a 9. tříd. Orientace v anglickém textu je velice důležitá nejen ve škole, ale i pro život. Proto je na ni kladen veliký důraz. Abyste rozšířili svoje obzory, zjistili, jaké chyby děláte při čtení, a abyste se také dozvěděli nějaké tipy, jak stejné chyby neopakovat (například ve srovnávacích testech), …

Zobrazit stránku »

Extra reading + ukázkové projekty

Drazí žáci, extra porce čtení a ukázkové projekty jsou k dispozici u bookwormíka. Stačí na něj kliknout a najít, co potřebujete. Úkoly, které máte vypracovat, se vždy dozvíte od vašeho vyučujícího. Pokud byste si ovšem chtěli číst z vlastní iniciativy, go ahead!  

Zobrazit stránku »

Funny Bones

Kliknutím na obrázek se dostanete na interaktivní stránky knihy Funnybones.

Zobrazit stránku »

The Great Fire of London

Knížku si můžete pročíst přímo online na internetu v interaktivní prezentaci zde. Pro lepší čtení doporučuji kliknout na tlačítko Zobrazit na celou obrazovku. PDF verzi si můžete stáhnout do PC z následující webové adresy: http://www.uloz.to/9058499/the-great-fire-of-london-pdf

Zobrazit stránku »

UK, Here I Come

Knihu si můžete prolédnout z mobilu, tabletu nebo počítače kliknutím na ikonu.

Zobrazit stránku »

KNIHOVNA

Kliknutím na ikonu vpravo dole můžete zobrazit sešit v plné velikosti.

Zobrazit stránku »